Slovensko zatiaľ nepovolí dovoz českého tvrdého alkoholu

02.10.2012 Bratislava

Bratislava 2. októbra (TASR) - Slovensko zatiaľ nepovolí dovoz českého tvrdého alkoholu na Slovensko. Taký je záver dnešného stretnutia medzirezortnej komisie. Kedy by sa dovoz českého alkoholu mohol opäť povoliť, nie je zatiaľ jasné, ako priblížil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, neprijal sa žiadny konkrétny termín. Avizoval však viaceré opatrenia, ktoré by mali zabrániť prípadným otravám metanolom do budúcnosti.

Stanovisko ministerstva zdravotníctva na dnešnom stretnutí medzirezortnej komisie bolo podľa šéfky rezortu Zuzany Zvolenskej jednoznačné, pričom situáciu v Českej republike označila naďalej za kritickú. Poukázala tiež na pribúdajúce prípady otráv metanolom. "Varovné signály hovoria, že musíme byť obozretní," poukázal Jahnátek.

Slovensko v reakcii na problémy s otravami metylalkoholom zakázalo dovoz viac ako 20-percentného alkoholu vyrobeného v Českej republike 18. septembra. Metylalkohol si v Česku vyžiadal doteraz 27 ľudských životov a ďalšie desiatky otrávených. V Českej republike preto platil zákaz predaja nápojov s obsahom nad 20 percent alkoholu, ktorý minulý týždeň zrušili.

Šéf rezortu pôdohospodárstva zároveň avizoval, že český alkohol, ktorý sa doviezol pred zákazom dovozu, už na slovenský trh vláda nepustí. "Zainteresovaní sa zhodli, že nemôže prísť k zmiešaniu existujúceho alkoholu, ktorý je na území SR, s novým, ktorý by mal prísť na územie SR podľa nových pravidiel," povedal Jahnátek. Fľaše, ktoré prídu s novým alkoholom, by mali byť podľa jeho slov vizuálne označené.

Zmeny by mali nastať aj na etiketách, ktoré majú byť po novom doplnené o termín výroby šarže a číslo šarže. "To znamená nie termín plnenia, ale termín výroby šarže," vysvetlil Jahnátek s tým, že ku každej šarži bude musieť byť aj tzv. rodný list. Zvýšiť by sa mali taktiež pokuty za predaj čierneho alkoholu, a to z niekoľkých stoviek eur na niekoľko tisíc eur.

Alkohol, ktorý sa bude vracať do ČR, by sa mal vymieňať kus za kus, aby sa tak vyhlo problémom pri spotrebnej dani. Ako poukázal štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini, ministerstvo musí hľadať nový colný režim. Podľa jeho slov nie je problém vrátiť alkohol umiestnený v daňových skladoch, ale ten, ktorý už bol uvedený do obehu a zaplatila sa z neho spotrebná daň. Avizoval preto takú právnu úpravu, ktorá umožní v istom časovom úseku spomínanú výmenu alkoholu.

Ministerstvo financií podľa Pellegriniho začalo ešte pred metanolovou kauzou pracovať na novom spôsobe označovania alkoholu. Kolky by sa tak mali označovať špeciálnymi neviditeľnými znakmi, z ktorých sa bude dať vyčítať napríklad výrobca či o aký druh alkoholu ide. Ministerstvo chce zároveň jednu štátnu tlačiareň kolkov, aby sa vylúčilo ich prípadne falšovanie. V súčasnosti sa kolky tlačia v troch tlačiarňach, aj mimo územia SR.

Slovensko v reakcii na problémy s otravami metylalkoholom zakázalo dovoz viac ako 20-percentného alkoholu vyrobeného v Českej republike ešte 18. septembra. Metylalkohol si v Česku vyžiadal doteraz 27 ľudských životov a ďalšie desiatky otrávených. V Českej republike preto platil zákaz predaja nápojov s obsahom nad 20 percent alkoholu, ktorý však minulý týždeň zrušili.
 

Vyberte región